Stolarka aluminiowa - systemy okienno-drzwiowe
MB-45, MB-45D system okienno-drzwiowy bez izolacji termicznej

Głębokość konstrukcyjna kształtowników okna wynosi: 45 mm (ościeżnica), 54 mm (skrzydło), a drzwi odpowiednio: 45 mm i 45 mm. Takie przyjęte głębokości kształtowników skrzydła i ościeżnicy dają efekt jednej płaszczyzny od strony zewnętrznej po zamknięciu - w przypadku okna i efekt zlicowanych powierzchni skrzydeł i ościeżnicy - w przypadku drzwi. Kształt profili pozwala uzyskać smukłe i wytrzymałe konstrukcje okien i drzwi.
Istotnym walorem systemu MB-45 jest możliwość gięcia profili, m.in. ościeżnic, skrzydeł i przewiązek, co umożliwia wykonanie różnego rodzaju łuków oraz konstrukcji łukowych.

Cechą charakterystyczną systemu jest jego ścisłe powiązanie z systemami okienno-drzwiowymi MB-60 i MB-70. Uniwersalność i atrakcyjność systemu dodatkowo zwiększa możliwość dokonania wyboru pomiędzy kilkoma wariantami rozwiązań, w przypadku różnych szczegółów konstrukcyjnych, np. uszczelnienia dolnego skrzydeł drzwi, uszczelnień drzwi przesuwanych i wahadłowych, kształtu listew przyszybowych, kształtu i wysokości progów drzwiowych.
System pozwala na stosowanie zestawów szybowych grubości od 2 mm do 35 mm w skrzydłach okien oraz od 2 mm do 26 mm w oknach stałych i skrzydłach drzwi.
System MB-45 jest także podstawą do rozwiązań specjalnych: przegród i drzwi dymoszczelnych MB-45D (w klasie S30) oraz drzwi tzw. „wrębowych” MB-45S.
MB-60 system okienno-drzwiowy z izolacją termiczną

Profile systemu mają budowę trójkomorową. Głębokość konstrukcyjna kształtowników okna wynosi: 60 mm (ościeżnica), 69 mm (skrzydło), a drzwi odpowiednio: 60 mm i 60 mm. Takie przyjęte głębokości kształtowników skrzydła i ościeżnicy dają efekt jednej płaszczyzny od strony zewnętrznej po zamknięciu - w przypadku okna i efekt zlicowanych powierzchni skrzydeł i ościeżnicy - w przypadku drzwi. Kształt profili pozwala uzyskać smukłe i wytrzymałe konstrukcje okien i drzwi.
Istnieje możliwość gięcia profili, m.in. ościeżnic, skrzydeł i przewiązek, co umożliwia wykonanie różnego rodzaju łuków oraz konstrukcji łukowych.
System MB-60 charakteryzuje się niską wartością współczynnika przenikania ciepła U dzięki zastosowaniu przekładek termicznych i uszczelek. Dla profili systemu MB-60 współczynnik przenikania ciepła Uf wynosi: dla okien: od 2,0 W/m2K, dla drzwi: od 2,30 W/m2K. W systemie zastosowano profilowane przekładki termiczne w kształcie omegi o szerokości 24 (okna) i 14 (drzwi) mm z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym. Kształt przekładek zwiększa sztywność profili w stosunku do przekładek płaskich oraz ułatwia odwodnienie kształtowników zapewniając tym samym właściwą izolację termiczną w każdych warunkach atmosferycznych. Próg wykonany z HPVC oraz uszczelki z EPDM gwarantują dobrą izolację termiczną skrzydeł drzwi oraz szczelność na przenikanie wody i powietrza.

System MB-60 jest podstawą rozwiązań o podwyższonej izolacyjności termicznej: MB-60HI, MB-60US HI, MB-60E HI, MB-60EF HI.
Na bazie tego systemu można także wykonywać konstrukcje antywłamaniowe.
MB-70 system okienno-drzwiowy z izolacją termiczną

Profile systemu mają budowę trójkomorową. Głębokość konstrukcyjna kształtowników okna wynosi: 70 mm (ościeżnica), 79 mm (skrzydło), a drzwi odpowiednio: 70 mm i 70 mm. Takie przyjęte głębokości kształtowników skrzydła i ościeżnicy dają efekt jednej płaszczyzny od strony zewnętrznej po zamknięciu - w przypadku okna i efekt zlicowanych powierzchni skrzydeł i ościeżnicy - w przypadku drzwi. Kształt profili pozwala uzyskać smukłe i wytrzymałe konstrukcje okien i drzwi.
System MB-70 charakteryzuje się rewelacyjnie niską wartością współczynnika przenikania ciepła U dzięki zastosowaniu specjalnych przekładek termicznych i uszczelek. Ma to duże znaczenie w dobie rosnących wymagań w zakresie gospodarowania energią i ochrony środowiska. Współczynnik Uf dla konstrukcji systemu MB-70 w zależności użytych profili

Szczelność zapewniona jest dzięki stosowaniu specjalnych uszczelek z dwukomponentowego kauczuku syntetycznego EPDM: litego i komórkowego, który gwarantuje odporność na starzenie podczas wieloletniej eksploatacji oraz bardzo dobrą izolacyjność termiczną. MB-70 jest pierwszym systemem, w którym do wykonania uszczelki centralnej wykorzystano ten rodzaj materiału.
System pozwala na stosowanie zestawów szybowych grubości od 21 mm do 57 mm w skrzydłach okien oraz od 12 mm do 48 mm w oknach stałych i skrzydłach drzwi. Tak szeroki zakres grubości wypełnień gwarantuje możliwość stosowania wszystkich typowych i niestandardowych szyb.
Duży wybór kolorów w palecie standardowej umożliwia zaspokojenie potrzeb najbardziej wymagających klientów. Powłoki kolorystyczne wykonywane są metodą lakierowania proszkowego lub anodowania.
System MB-70 jest podstawą rozwiązań o podwyższonej izolacyjności termicznej: MB-70 HI, MB-70US HI oraz fasady zimno-ciepłej na bazie okien MB-70CW HI.
MB-86 system okienno-drzwiowy z izolacją termiczną

Cechy, które wpływają na funkcjonalność i estetykę konstrukcji wykonanych w systemie MB-86:
- szerokie przekładki termiczne o nowym kształcie, pozwalające na zastosowanie dodatkowej przegrody w strefie izolacji profili,
- dwukomponentowa uszczelka centralna doskonale uszczelnia i izoluje termicznie przestrzeń pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą,
- duży zakres kształtowników gwarantuje uzyskanie wymaganej estetyki i wytrzymałości konstrukcji,
- listwy do szklenia z dodatkowym uszczelnieniem, dostępne w trzech wariantach: Standard, Prestige i Style,
- kształty profili dostosowane do montażu różnych rodzajów okuć obwiedniowych, w tym także zawiasów ukrytych,
- szeroki zakres szklenia pozwala na stosowanie wszystkich spotykanych typów szyb, w tym także dwukomorowych, akustycznych lub antywłamaniowych,
- odwodnienie profili dostępne w dwóch wariantach: tradycyjne lub ukryte.

- Przepuszczalność powietrza: okna: klasa 4, drzwi: klasa3, PN-EN 12207:2001
- Wodoszczelność: okna klasa E 1500 Pa, drzwi: klasa 5A (200 PA) PN-EN 12208:2001
- Izolacyjność termiczna (Uf):
- MB-86 ST: okna: od 1,39 W/(m2K),drzwi: od 2,16 W/ (m2K),
- MB-86 SI: okna: od 0,92 W/(m2K),drzwi: od 1,76 W/ (m2K), drzwi: MB-86 SI+: od 1,49 m2K,
- MB-86 AERO: okna: od 0,57 W/(m2K), drzwi: od 1,22 W/(m2K),
- okna: klasa C5, drzwi: klasa C1/B1, PN-EN 12210:2001
MB-Slide, MB-Slide ST okna i drzwi przesuwne

Systemy drzwi przesuwnych MB-Slide i MB-Slide ST dają duże możliwości aranżacji przestrzeni: maksymalne gabaryty skrzydeł wynoszą: H: 2600 mm, L: 1800 mm, ciężar max. 160kg, dostępne są przy tym różne warianty zabudowy: od 2 do 6 modułów. Można w nich stosować pakiety szklane o grubości do 26 mm. Konstrukcje te zapewniają również zachowanie bardzo dobrych parametrów technicznych: tworzywowe przekładki termiczne stanowią odpowiednią izolację termiczną profili aluminiowych, a uszczelki ślizgowe w postaci szczotek lub z elastomeru termoplastycznego TPE oraz uszczelki przymykowe i przyszybowe z EPDM umożliwiają uzyskanie wysokiej szczelności konstrukcji.

Podstawowymi różnicami pomiędzy systemami MB-Slide i MB-Slide ST są: budowa kształtowników skrzydeł oraz technologia produkcji i szklenia. W MB-Slide profile skrzydeł mają budowę 3-komorową, są one docięte pod kątem 45o i łączone za pomocą odpowiednich narożników, naroża są następnie zagniatane. Szklenie wykonanej w ten sposób ramy skrzydła następuje za pomocą listew i uszczelek przyszybowych. W MB-Slide ST profile skrzydeł mają budowę 1-komorową, a łączy się je poprzez skręcenie profili pionowych z poziomymi za pomocą odpowiednich wkrętów. Montaż szkła odbywa się tu na etapie łączenia kształtowników skrzydła.
Oba systemy drzwi przesuwnych są w znacznej mierze kompatybilne z innymi systemami firmy ALUPROF S.A. Przyjęcie takiego założenia konstrukcyjnego pozwoliło zastosować wiele wspólnych kształtowników, akcesoriów i procesów technologicznych. Wszystkie elementy składowe systemów drzwi przesuwnych wykonywane są wg obowiązujących norm i standardów.
MB-SR50N ściana słupowo-ryglowa

Kształt słupów i rygli pozwala budować estetyczne fasady z widocznymi wąskimi liniami podziału, zapewniając jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji. Charakterystyczne dla systemu MB-SR50 zaokrąglenie kształtowników o promieniu 2,5 mm w systemie MB-SR50N zostało zastąpione tzw. ostrą krawędzią. Zabieg ten zasadniczo wpływa na estetykę konstrukcji - zastosowane kształty profili umożliwiają taki dobór profili słupów i rygli, który daje efekt zlicowania powierzchni słupów i rygli od strony wewnętrznej fasady. Dzięki temu zabudowa przeszklenia może stanowić jednolitą w widoku kratownicę. Ułatwia to jednocześnie estetyczne i dokładne połączenia z innymi elementami zabudowy: ściankami wewnętrznymi i podwieszanymi sufitami.
Cechy charakterystyczne systemu MB-SR50N to także duży zakres profili słupów (od 65 mm do 325 mm) i rygli (od 5 mm do 189,5 mm) oraz nowoczesne rozwiązania akcesoriów i łączników. Pozwalają one na uzyskanie zwiększonych zakresów przenoszonych obciążeń – wypełnienie modułu stałego fasady może mieć ciężar do 450 kg. System MB-SR50N daje znaczną swobodę w projektowaniu punktów mocowania fasady, szeroki zakres szklenia umożliwia także stosowanie szkła wielkogabarytowego oraz szyb zespolonych dwukomorowych.
Zastosowanie ciągłej przekładki termicznej wykonanej z izolującego materiału HPVC oraz profilowanych uszczelek przyszybowych z EPDM pozwala na uzyskanie odpowiedniej klasy izolacyjności cieplnej i ogranicza do minimum zjawisko wykraplania się pary wodnej na elementach aluminiowych.
Odmianą estetyczną systemu MB-SR50N podobnie jak we wcześniej znanych fasadach słupowo-ryglowych są wersje: PL (tzw. pozioma i pionowa linia, gdzie podkreślone są podziały - poziome lub pionowe) oraz fasada półstrukturalna typu EFEKT. Na szczególna uwagę zasługuje wersja o podwyższonej izolacyjności termicznej MB-SR50N HI, w której zastosowano specjalne dwukomponentowe izolatory.
System MB-SR50N daje możliwość wbudowania w fasadę różnych rodzajów okien i drzwi, w tym także okien dedykowanych do fasad: okna odchylnego i okna dachowego. Szczególnie efektowne jest stosowanie w nim okien zintegrowanych w fasadzie, bazujących na rozwiązaniu MB-SR50 IW.
Pasy nadprożowo-podokienne fasady dzięki warstwowej budowie z zastosowaniem niepalnych materiałów takich jak wełna mineralna i płyty gipsowo-kartonowe, mogą podobnie, jak w pozostałych systemach fasadowych Aluprof uzyskać klasyfikację ogniową w zależności od budowy EI30 i EI60.
Do wykonywania ściany łamanej w przekroju poziomym i pionowym przewidziano specjalne profile nakładkowe oraz odpowiednio ukształtowane listwy dociskowe i maskujące, co powoduje, że nie występują ograniczenia w kształtowaniu bryły przestrzennej budynku oraz eliminuje się konieczność stosowania specjalnych słupów kątowych.
Dokumentem odniesienia do deklarowania zgodności dla fasad pionowych opartych na systemie MB-SR50N jest Zharmonizowana Norma Europejska "PN-EN 13830 Ściany osłonowe – norma wyrobu".
Na bazie tego systemu można także wykonywać konstrukcje antywłamaniowe.